Rowery elektryczne Gniezno – krótka historia e-rowerów
Pierwszy rower elektryczny powstał w 1892 roku i był w zasadzie trójkołowcem, ważącym aż 77 kilogramów. Sama bateria ważyła 36 kilogramów. W 1895 roku pojawił się e-rower z silnikiem umieszczonym w tylnej piaście, a w 1897 roku – rower elektryczny z silnikiem umieszczonym centralnie. Ten ostatni wymagał konstrukcji ramy podtrzymującej baterię i silnik – zamiast łańcucha i zębatki posiadał konstrukcję złożoną z dwóch prętów ustawionych o 180 stopni względem siebie. Nie miał rury podsiodłowej, dlatego siodełko było przytwierdzane do poziomej rury ramy. W swoich czasach wywołał rewolucję – dziś wywołałby co najwyżej uśmiech politowania…
Obecnie rowery elektryczne są coraz bardziej zaawansowane – producenci prześcigają się w wymyślaniu i wprowadzaniu coraz to nowszych ulepszeń. Coś, co kiedyś było dopiero wprowadzanym na rynek produktem i wyglądało dosyć pokracznie, teraz zyskuje coraz większą popularność i stanowi godny pozazdroszczenia gadżet, a mnogość modeli rowerów elektrycznych może przyprawić o ból głowy. Skąd popularność e-rowerów?
Rower elektryczny Gniezno – zalety
Dużą zaletą roweru elektrycznego jest system wspomagania, dzięki któremu jazda e-rowerem nie wymaga takiej siły mięśni, jak jazda zwykłym jednośladem. Rowerzysta sam może zdecydować, czy chce dotrzeć na miejsce docelowe bez wysiłku, czy woli czas spędzony na e-rowerze poświęcić na trening aerobowy. Na pewno fakt, że można dotrzeć do pracy bez spocenia się i zmęczenia docenią pracownicy, którzy przychodzą do pracy w koszuli, sukience lub w garniturze…
Mieszkańcy dużych miast z kolei z pewnością docenią fakt, że rower elektryczny pozwala zaoszczędzić czas – zamiast stać w korkach lub szukać miejsca parkingowego, można ekspresowo i bez niepotrzebnych nerwów dotrzeć do pracy lub szkoły.
Dodatkowym atutem e-rowerów jest to, że są ekologiczne. Napędzane prądem, nie wytwarzają szkodliwych spalin, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska.
Rowery elektryczne są też dobrym sposobem na oszczędzanie – nie wymagają tankowania, przeglądów ani napraw tak jak samochody. Potrzebują jedynie naładowania raz na jakiś czas – baterię e-roweru można naładować w domu, biurze, na uczelni…