Informujemy, że niniejsza witryna używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Sortuj wg:

Rower elektryczny lub hulajnoga elektryczna na firmę - czy mogę odliczyć podatek VAT?

Najczęściej wybieranym pojazdem do firmy jest z pewnością samochód. Jednak coraz większą popularnością cieszy się zakup pojazdów elektrycznych na firmę. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie umożliwiające wykorzystywanie elektryka do dojazdu do pracy, czy też do poruszania się przez pracowników z miejsca na miejsce, w ramach swoich obowiązków.
Zakup e-bike to szereg korzyści, wśród których wymienić możemy oszczędności na wciąż drożejącym paliwie, poprawę kondycji - bo przecież elektryk wspomaga, a nie jedzie za nas. Zamieniając auto na elektryka przyczyniamy się również do zmniejszenia problemu smogu w dużych miastach. Kwestią nie bez znaczenia, o której często przedsiębiorcy zapominają, jest fakt, że od zakupu roweru elektrycznego na firmę można odliczyć podatek VAT.


Jaką wartość podatku od zakupu e-roweru lub e-hulajnogi można odliczyć? 

Podatnik ma prawo do odliczenia 100% wartości podatku VAT od zakupu roweru i hulajnogi elektrycznej wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ma tutaj ograniczenia w odliczaniu części podatków, jak ma to miejsce w przypadku samochodów osobowych. 

Jak uzasadnić zakup elektryka na firmę?

Decydując się na zakup roweru elektrycznego na firmę powinniśmy uzasadnić jego koszt. Dokładnie ta sama zasada dotyczy hulajnóg elektrycznych. Nasi klienci argumentując zakup najczęściej wskazują zakup jako:

  • środek transportu do pracy,
  • sposób na dojeżdżanie do klienta lub na spotkania,
  • szybkie przemieszczanie się pomiędzy budynkami na terenie firmy.


Rowery elektryczne do 10 tyś zł netto - prosty sposób odliczenia podatku. 

W sytuacji, gdy cena elektryka nie przekracza 10.000 zł netto, w przypadku czynnych podatników VAT (dla nievatowców będzie to kwota 10 tyś zł brutto), przedsiębiorca nie ma obowiązku ujmowania zakupionego sprzętu w ewidencji środków trwałych. W takim wypadku wystarczające będzie wpisanie roweru w koszty na podstawie faktury zakupu.

Odliczenie podatku VAT od roweru elektrycznego powyżej 10 tys. zł netto.

Jeżeli zdecydujemy się na jednoślad o cenie przekraczającej 10.000 zł netto, a planowany okres użytkowania sprzętu będzie dłuższy niż rok, konieczne będzie zakwalifikowanie pojazdu jako firmowy środek trwały. W takiej sytuacji koszt podatkowy będą stanowiły comiesięczne odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej jednośladu.
Stawka amortyzacyjna dla pojazdów z grupy 790 KŚT wynosi 18% rocznie. Warto również pamiętać o możliwości jednorazowej amortyzacji dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność oraz tzw. małych podatników.
Pamiętaj, że rower musi być wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, dopasuj jego rodzaj do potrzeb jakie masz.  Nie ma tutaj znaczenia koszt roweru, ale jego odpowiednie wykorzystanie. 


Mam już samochód na firmę, czy mogę rozliczyć rower lub hulajnogę?

Rower elektryczny czy hulajnoga elektryczna nie musi być jedynym środkiem transportu przedsiębiorcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozliczyć pojazd jako kolejny środek transportu stosowany w przypadkach awaryjnych lub jako szybsza alternatywa na zakorkowane drogi. 

Jaka forma płatności przy zakupie na firmę?

W Electofun przedsiębiorcy mogą wybrać preferowany przez siebie sposób finansowania zakupu:

  • Zakup w leaseing - formalności załatwisz w 15 minut,
  • Do 60 dogodnych rat lub do 30 rat 0%,
  • Bezpieczne i szybkie płatności internetowe! 
  • Płatność przy odbiorze w salonie lub kurierowi (przedsiębiorco - pamiętaj o limicie płatności gotówkowych i split payment.)

Rower elektryczny na firmę - wiesz, że warto.

Przepisy podatkowe nie zawsze przysparzają przedsiębiorcom samych problemów - czasami wręcz, tak jak w tym przypadku, zachęcają do zakupu pojazdu elektrycznego na firmę i skorzystania z przysługujących ulg podatkowych. Poruszanie się po mieście elektrykiem przyczyni się do postrzegania firmy jako nowoczesnej i ekologicznej, a dodatkowo zaoszczędzi czas i paliwo tracone w miejskich korkach. 

Masz pytania? 
Jesteśmy dla Ciebie!

Najczęściej wybierane do firmy:

Koszyk

The cart is empty.

You can try some popular tags here:

Konto

Konto

Nie masz konta?
Stwórz konto
4
4.8 - Ocena na Opineo!