Hulajnogi Elektryczne Opole – przepisy

Do maja 2021 roku użytkownik hulajnogi traktowany był jako pieszy – aktualnie tak nie jest. Nowe przepisy zmieniły wiele, w tym wprowadziły kategorię pojazdów UTO, czyli urządzeń transportu osobistego. W tej kategorii znalazły się pojazdy przeznaczone do transportu osobistego i w podkategorii „pojazd napędzany elektrycznie” znalazły się właśnie e-hulajnogi. Pojazdy te nie podlegają rejestracji.

Na hulajnodze elektrycznej nie może jechać więcej niż jedna osoba jednocześnie – za złamanie tego przepisu grozi 300 złotych mandatu. Tyle samo zapłacimy za przewóz czegokolwiek inaczej niż plecaku lub torbie oraz za przewóz zwierzęcia e-hulajnogą. Pojazd ten jest, ze względu na swoją konstrukcję, przeznaczony do jazdy w pozycji stojącej przodem do kierownicy. Każda inna pozycja w trakcie jazdy jest zagrożona mandatem – również w wysokości 300 złotych.

Nie można poruszać się na e-hulajnodze z prędkością przekraczającą 20km/h. Po chodnikach i w strefie zamieszkania prędkość powinna być „jak najmniejsza” – zbliżona do prędkości pieszego 4-8 km/h.

Hulajnoga elektryczna Opole – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Pełnoletnia osoba korzystająca z hulajnogi elektrycznej nie musi mieć prawa jazdy. Natomiast osoby niepełnoletnie mogą nią jeździć, jeżeli posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy z kategorii: AM (motorowery, skutery i lekkie czterokołowce), A1 (motocykle o niskiej pojemności skokowej) lub B1 (motorowery, lekkie czterokołowce i zespoły tych pojazdów z przyczepą).

Jeżeli chodzi o obowiązkowe wyposażenie elektrycznych hulajnóg, przepisy prawa mówią, że wszystkie hulajnogi muszą być wyposażone w:

- sprawny hamulec,

- światła pozycyjne przednie i tylne,

- przynajmniej dwie powierzchnie odblaskowe,

- sygnalizator dźwiękowy.

Według nowych przepisów, hulajnogą elektryczną można jeździć po drodze dla rowerów lub pasie ruchu dla rowerów. Dodatkowo, można legalnie jechać jezdnią, jeżeli nie mamy możliwości pojechać drogą dla rowerów oraz ciągiem pieszo-rowerowym. A co z chodnikiem? Nowa ustawa zezwala na jazdę e-hulajnogą po chodniku, jeśli jest on usytuowany wzdłuż jezdni, w której ruch pojazdów jest gęsty i szybki (przy dozwolonej prędkości większej niż 30km/h), a zarazem brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla nich.

Zapisz się do newslettera
i odbierz 50 zł rabatu na zakupy!*
*przy zakupie produktów za minimum 1000 zł.