Hulajnogi Elektryczne Bydgoszcz – co o nich mówią przepisy?

Do 2021 roku hulajnogi nie były regulowane prawem. Jednak ich popularność sprawiła, że konieczne stały się zmiany w przepisach. W Polsce hulajnogi elektryczne przeznaczone są dla osób, które ukończyły 18.rok życia. W przypadku osób niepełnoletnich konieczna jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM. Co istotne, hulajnogą elektryczną mogą kierować dzieci już od 10.roku życia. Hulajnogi nie mogą również holować innych pojazdów ani przedmiotów, a do tego, nie mogą doczepiać się do motocykli i samochodów.

Hulajnogą elektryczna poruszamy się po ścieżce rowerowej. Z drogi można skorzystać, jeżeli ograniczenie prędkości na niej nie wynosi więcej niż 30 km/h. Dodatkowo, jadąc chodnikiem, musimy ustąpić pieszym i nie możemy przekroczyć prędkości 20 km/h.

Jeżeli chodzi o parkowanie, to hulajnogę elektryczną możemy zostawić w miejscu do tego przeznaczonym – na stojaku na rowery lub w specjalnie wyznaczonej do tego strefie z piktogramem hulajnogi. Należy też pamiętać o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego – znak zakazu postoju i zatrzymywania się obowiązuje także hulajnogi elektryczne.

Hulajnoga elektryczna Bydgoszcz – warunki, jakie musi spełnić nasz sprzęt

Ważne jest również to, że hulajnogi elektryczne wprowadzone do sprzedaży po 31 grudnia 2021 roku muszą spełniać restrykcyjne warunki. Oto one:

- szerokość hulajnogi elektrycznej może wynosić maksymalnie 0,9 m,

- waga hulajnogi elektrycznej nie może przekroczyć 30 kg,

- sprzęt musi mieć przynajmniej jeden sprawny hamulec,

- musi posiadać dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,

- oświetlenie obowiązkowe: światło z przodu (przynajmniej jedno światło pozycyjne barwy białej), z tyłu (przynajmniej jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt oraz przynajmniej jedno czerwone światło pozycyjne) i z boku (przynajmniej jedno światło odblaskowe białe lub żółte samochodowe, widoczne po obu stronach),

- numer nadawczy bądź kod graficzny umożliwiający identyfikację pojazdu,

- podpórka lub podpórki gwarantujące stabilne ustawienie hulajnogi elektrycznej na podłożu.

Oczywiście, za złamanie przepisów dotyczących hulajnogi elektrycznej dostaniemy mandat – na przykład za pozostawienie jej w złym miejscu lub naruszenie znaku „zakaz postoju” czy „zakaz zatrzymywania się”.

Zapisz się do newslettera
i odbierz 50 zł rabatu na zakupy!*
*przy zakupie produktów za minimum 1000 zł.