Cofnij
Baterie Bosch

Pielęgnacja

Jak dbać o baterię

Ładowanie - baterie powinny być ładowane w temperaturze pokojowej w suchym pomieszczeniu w którym znajduje się czujnik dymu

Przechowywanie podczas zimy - Przechowuj baterie w temperaturze pokojowej, w suchym pomieszczeniu. Pełne naładowanie bądź rozładowanie skutkuje większym obciążeniem baterii. Idealny poziom naładowania dla jak najlepszej żywotności to przedział od 30 do 60%

Użytkowanie podczas zimy - Podczas użytkowania baterii zimą, kiedy temperatura jest poniżej 0 °C zalecamy ładowanie oraz przechowywanie akumulatora w temperaturze pokojowej przed zamontowaniem jej do swojego roweru. Podczas dłuższych wycieczek w ujemnej temperaturze wskazane jest używać termicznych ochraniaczy.

Czyszczenie i pielęgnacja - Zalecamy używanie wilgotnej ściereczki do czyszczenia baterii, bateria powinna być zdemontowana z roweru przed przystąpieniem do czyszczenia. Ale uchronić elementy elektroniczne akumulator nie może być czyszczony bezpośrednio wodą. Styki powinny być czyszczone okazjonalnie i lekko smarowane.

Żywotność baterii

Porady jak maksymalnie zwiększyć żywotność baterii

Rzeczy które znacznie skrócą żywotność baterii:

  • - Używanie roweru z dużym obciążeniem
  • - Przechowywanie w średniej temperaturze większej niż 30 °C
  • - Długotrwałe przechowywanie w pełni rozładowanej bądź naładowanej baterii
  • - Przechowywanie eBike bezpośrednio pod światłem słonecznym

Rzeczy które dobrze oddziałują na żywotność baterii:

  • - Używanie roweru z małym obciążeniem
  • - Przechowywanie w temperaturze pomiędzy 10 a 25 °C
  • - Przechowywanie w przedziale 30 - 60 % poziomu naładowania
  • - Przechowywanie eBike w cieniu lub chłodnym miejscu
bateria focus

Podczas podróży

Bezpieczeństwo w trakcie transportu

Baterie litowo-jonowe przechowują duże ilości energii, dlatego musimy zachowywać szczególną ostrożność podczas ich transportu oraz obowiązkowo zastosować się do kilku zasad.

Samochodem
Jeżeli eBike jest przewożony na bagażniku rowerowym należy wymontować baterię z roweru, bezpieczniej przechowywać ją w samochodzie

Samolotem
Organizacja transportu lotniczego zakazała transportu baterii eBike w samolotach pasażerskich. Jedyną opcją transportu swojego akumulatora jest spakowanie go w oryginalne pudełko lub dedykowane opakowanie transportowe (możliwe do zakupienia w portalu Magura) i wysyłka go samolotem cargo. Polecamy również wynajem akumulatora Bosch eBike po przybyciu na miejsce.

Pociągiem
W pociągach z przedziałem przeznaczonym do przewozu rowerów najczęściej eBike mogą być przewożone bez większych restrykcji. Wszystko co musisz zrobić to zakupić bilet dla roweru. W większości pociągów będziesz musiał zarezerwować miejsce dla swojego eBike. Jeśli nie siedzisz w pobliżu swojego roweru ze względów bezpieczeństwa powinieneś zabrać wyświetlacz oraz baterie ze sobą.

bateria focus

Najczęściej zadawane pytania dotyczące akumulatorów do eBike

1. Czym wyróżniają się akumulatory litowo-jonowe?

Akumulatory litowo-jonowe należą do najnowocześniejszych i najpopularniejszych akumulatorów do rowerów elektrycznych. Dzięki dużej gęstości energetycznej mogą magazynować więcej energii i są stosunkowo lekkie. Bosch opiera się na technologii litowo-jonowej we wszystkich akumulatorach Bosch eBike — PowerPackach. Akumulatory Bosch ważą około dwóch i pół kilograma i należą do najlżejszych na rynku. Mają też największą gęstość energii.

2. Jak długo działa akumulator Bosch?

Baterie litowo-jonowe są nie tylko lekkie, ale mają również długą żywotność. Bosch PowerPack są przeznaczone do ogromnej ilości wycieczek, odległości i lat użytkowania. Inteligentny elektroniczny system zarządzania akumulatorami (BMS) Bosch chroni akumulatory litowo-jonowe przed zbyt wysokimi temperaturami, przeciążeniem i głębokim rozładowaniem. Dokładna długość działania jest jednak niemożliwa do przewidzenia. Żywotność akumulatora będzie zależała głównie od charakteru i czasu trwania obciążenia, na jakie jest narażony.

3. Jak możesz wpłynąć na żywotność?

Aby uzyskać jak najdłuższą żywotność baterii, użytkownicy muszą przestrzegać tylko kilku prostych zasad dotyczących ochrony, transportu i przechowywania. Obejmują one przechowywanie baterii w suchym miejscu i ochronę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej od około 10° do 20°C. Idealny poziom naładowania baterii wynosi od 30% do 60%. Akumulator powinien być ładowany w temperaturze pokojowej. Podczas transportu roweru elektrycznego ważne jest, aby wyjąć akumulator z roweru i bezpiecznie przechowywać go w samochodzie.

4. Jak długo trwa ładowanie baterii?

Czas ładowania zależy od pojemności akumulatora. Używając standardowej ładowarki, ładowanie do połowy PowerPack 500 zajmuje około dwóch godzin, PowerPack 625 około dwóch i pół godzin. Całkowicie rozładowany PowerPack 500 potrzebuje cztery i pół godziny na pełne naładowanie, a PowerPack 625 do szcześciu godzin.

5. Jak daleko można podróżować na jednej baterii?

Oraz jakie czynniki wpływają na zasięg baterii? Dla wielu użytkowników eBików są to kluczowe pytania, na które jednak nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Odpowiedź może być bardzo różna - od mniej niż 20 do grubo ponad 100 kilometrów na pełnym naładowaniu akumulatora. Na zasięg ma wpływ wiele różnych czynników. Obejmują one poziom wspomagania, zachowanie rowerzysty, opór powietrza, wagę rowerzysty, ciśnienie w oponach i oczywiście ukształtowanie terenu. Jakie są warunki gruntowe? Czy jeżdżę po utwardzonej drodze, wiejskiej ścieżce lub leśnym szlaku? Czy moja trasa obejmuje wzniesienia, czy składa się wyłącznie z płaskiego i otwartego terenu? Wszystkie te czynniki wpływają na zasięg baterii. Witryna zawiera asystenta zasięgu, który bierze pod uwagę różne czynniki i daje wyobrażenie o tym, jak dużo można przejechać w określonych warunkach.

6. Jakie środki ostrożności należy zachować zimą?

Ogólna zasada jest taka, że zimna pogoda zmniejsza wydajność baterii. Dlatego zimą, gdy temperatura spada poniżej zera, zaleca się odczekać chwilę przed wyruszeniem w drogę przed podłączeniem do eBike'a akumulatora, który był naładowany i przechowywany w temperaturze pokojowej. Jeśli nie korzystasz z e-roweru przez dłuższy czas - na przykład zimą - akumulator należy przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej, na poziomie około 30% do 60% jego pojemności.

7. O czym należy pamiętać podczas czyszczenia akumulatora?

Myjka ciśnieniowa nie nadaje się do czyszczenia roweru elektrycznego, zwłaszcza jego elementów elektronicznych. Zalecamy przecieranie baterii wilgotną ściereczką. Nie używaj silnych detergentów, które mogą uszkodzić powierzchnię i zawsze wyjmuj akumulator przed czyszczeniem eBike. Od czasu do czasu należy także czyścić i lekko smarować złącza wtykowe.

8. Jak najlepiej ładować akumulatory?

PowerPack z ogniwami litowo-jonowymi można ładować przez dowolny czas, niezależnie od stanu naładowania. Zintegrowany system zarządzania akumulatorem (BMS) PowerPack w połączeniu z ładowarką Bosch chroni akumulator przed przeciążeniem podczas ładowania. Przerwanie procesu ładowania nie szkodzi akumulatorowi. Ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest to, że akumulatory eBike należy ładować tylko odpowiednią ładowarką, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń, a roszczenia gwarancyjne mogą utracić ważność.

9. Jak często można ładować akumulator?

Nawet po 500 pełnych ładowaniach akumulator nadal zachowuje wysoką pojemność. Od 60 do 70% pierwotnej pojemności będzie nadal dostępne. W teście ADAC przeprowadzonym jesienią 2015 r. akumulator Bosch eBike został całkowicie rozładowany i ponownie naładowany 1515 razy, zanim zachował tylko 30% swojej pierwotnej pojemności i nie nadawał się już do użytku. Oznacza to, że bateria wystarczyłaby na 57 000 kilometrów - czyli półtora okrążenia kuli ziemskiej.

10. Gdzie można naprawić akumulatory?

Wysokiej jakości akumulatory litowo-jonowe, takie jak Bosch PowerPack, to złożone, precyzyjnie dostrojone systemy, których naprawa wymaga specjalistycznej wiedzy i rozbudowanych urządzeń produkcyjnych. Dlatego uszkodzony akumulator należy w prawie wszystkich przypadkach wymienić. Zalecamy następującą procedurę. Najpierw pozwól sprzedawcy sprawdzić, czy akumulator rzeczywiście jest uszkodzony i czy ma np. usterkę w elektronice. Jest to coś, co dealer może sprawdzić za pomocą systemu zarządzania akumulatorami i narzędzia diagnostycznego. Jeśli bateria jest uszkodzona, sprzedawca zutylizuje ją z należytym uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa.

11. Jak pozbyć się starego akumulatora?

Dealer zapewnia bezpłatną utylizację Bosch PowerPack w sposób przyjazny dla środowiska. Utylizacją zajmuje się niemiecki system recyklingu baterii GRS. Cenne materiały wracają do obiegu surowcowego, oszczędzając w ten sposób zasoby.