Informujemy, że niniejsza witryna używa plików cookie. Dowiedz się więcej

zamknij
Sortuj wg:
Przygotowanie roweru do sezonu

W powietrzu czuć nadchodzącą wiosnę, również aura zdecydowanie sprzyja ku temu, by wyciągnąć rower z piwnicy lub schowka i cieszyć się jazdą na świeżym powietrzu. Jednak przed beztroską wędrówką po mieście lub bezdrożach należy sprawdzić stan naszego roweru. Podpowiadamy, na co najbardziej powinniśmy zwrócić uwagę, również gdy chodzi o rowery elektryczne!

Rower elektryczny i sprawność

Chociaż elektryczne rowery mają dodatkowy element w postaci wspomagania, który również trzeba sprawdzić przed jazdą, całą resztę sprawdza się dokładnie tak, jak w zwykłym rowerze. Stan techniczny wspomagania oraz wszystkich pozostałych elementów roweru możemy określić samodzielnie lub zdać się na specjalistę w serwisie, jeśli nie jesteśmy do końca pewni. Na co należy zwrócić uwagę przygotowując rower do sezonu?

Zacznijmy od łatwych do samodzielnego sprawdzenia elementów. Najbardziej oczywistą jest konieczność sprawdzenia wizualnego stanu roweru. Kolokwialnie mówiąc, czy wszystko jest na swoim miejscu – nawet odrobinę wygięte koło może doprowadzić do przykrego wypadku, podobnie poluzowana śruba.

Ponadto należy sprawdzić sprawność świateł, ponieważ zgodnie z polskim prawem każdy rower powinien być w nie wyposażony. Przednie światło musi mieć kolor biały, tylne zaś czerwony. Jeśli światła nie działają i są zasilane na baterie, pierwszą i najbardziej oczywistą myślą jest sprawdzenie, czy baterie się nie wyczerpały. Jeśli lampki pobierają energię potrzebną do działania z napędu roweru, opcji może być kilka, w zależności od tego, jakich rowerów i akcesoriów używamy: mogła przepalić się żarówka, zniszczył się inny element w lampce lub problem może leżeć w przepływie zasilania. Szczególnie narażone na zniszczenia są przewody.

Równie oczywistą rzeczą do sprawdzenia są również opony i dętki. Dobrze określić, czy mają odpowiednio dużo powietrza i czy wspomniane powietrze nigdzie nie ucieka. Jeśli powietrza ubywa, może to oznaczać dziurę w dętce lub uszkodzony wentyl. W przypadku takich uszkodzeń najlepiej wymienić dętki na nowe – w tym celu musimy wybrać dętki o odpowiedniej wielkości tak, by pasowały do koła.

Przygotuj do jazdy swój elektryczny rower!

Przejdźmy do kwestii bardziej istotnych i trudniejszych, jeśli chodzi o naprawę. Niezwykle ważne jest także sprawdzenie sprawności hamulców – w końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo. Konieczna będzie kontrola stanu klocków hamulcowych oraz linek hamulcowych. Jeśli prowadzony rower po wciśnięciu hamulców się nie zatrzymuje lub robi to zdecydowanie zbyt wolno, należy oddać go do serwisu.

Bardzo istotne jest także to, w jakim stanie znajduje się łańcuch roweru. Najpierw należy go wyczyścić, a później, by nie korodował, może być konieczne nasmarowanie go. Raz zniszczony łańcuch trzeba wymienić razem z tylnym wielotrybem. Poza korodowaniem istnieje też możliwość wyeksploatowania łańcucha podczas intensywnej jazdy. Również i w tym przypadku może być konieczna wymiana na nowy. Choć rower elektryczny jest wspomagany przez napęd, nie poradzi sobie bez sprawnego łańcucha, dlatego koniecznie zadbaj o ten element!

Sprawności swojego roweru nie musisz kontrolować w domu. Coraz więcej miast decyduje się na umieszczanie stacji do naprawy rowerów w wielu przystępnych punktach. Rower można tam wygodnie umieścić, podwieszając go za kierownicę lub w inny sposób. Dzięki temu nie będziemy musieli schylać się, wywracać roweru do góry kołami i bez problemu sprawdzimy to, jak poruszają się koła. W razie potrzeby tego typu stacje zaopatrzone są również w podstawowe narzędzia, które mogą się przydać podczas rutynowego przeglądu lub przy drobnych naprawach.

Kiedy mamy już pewność, że nasz rower jest gotowy do jazdy, nie pozostaje nic innego, tylko wsiąść na niego, rozpędzić się i cieszyć się jazdą!

4
4.9 - Ocena na Opineo!