Informujemy, że niniejsza witryna używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Sortuj wg:

Poradnik zakupowy: jak wybrać elektryczną hulajnogę? Wszystko, co musisz wiedzieć

Elektryczne hulajnogi szturmem zdobyły nasze ulice. Funkcjonalność jaką oferują, sprawia, że są idealnym sposobem przemieszczania się po zatłoczonych miastach. Jeśli jednak masz w planach kupić hulajnogę elektryczną, dobrze, gdybyś dowiedział się o niej kilku najważniejszych rzeczy. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który pomoże Ci wybrać najbardziej pasujący do Ciebie model.

Tego dowiesz się z artykułu:

 • Jak działa hulajnoga elektryczna?
 • Hulajnoga elektryczna czy zwykła – czym się różnią?
 • Hulajnoga elektryczna – przepisy prawa o ruchu drogowym.
 • Hulajnoga elektryczna mieście – poznaj zalety!
 • Którą hulajnogę wybrać?
 • Hulajnoga elektryczna – jaką firmę wybrać?
 • Hulajnoga elektryczna dla dziecka – jaką wybrać?
 • Bezpieczeństwo – czy kask jest obowiązkowy?
 • Jak ładować hulajnogę elektryczną?
 • Najlepsze hulajnogi elektryczne.
 • Jaka hulajnoga elektryczna do 2000 zł?
 • Jaka hulajnoga elektryczna do 3000 zł?
 • Jaka hulajnoga elektryczna do 4500 zł?
 • Jaka hulajnoga elektryczna do 6000 zł?
 • Jaka hulajnoga elektryczna za 6000 zł i więcej?
 • Rower elektryczny czy hulajnoga elektryczna?
 • FAQ

Jak działa hulajnoga elektryczna?

Wbrew pozorom hulajnogi elektryczne to urządzenia, które cechują się bardzo łatwą obsługą i nie wymagają od użytkownika żadnych specjalnych umiejętności. Jazda na tego typu pojeździe jest pozbawiona jakiegokolwiek wysiłku. Wystarczy tylko, że postawisz jedną nogę na podeście, a drugą delikatnie się odepchniesz. Przy kierownicy znajdziesz pokrętło do zwiększania prędkości oraz hamulec.

Hulajnoga elektryczna czy zwykła – czym się różnią?

Najważniejszą różnicą pomiędzy hulajnogą elektryczną a zwykłą jest metoda zasilania pojazdu. W hulajnodze elektrycznej jest to silnik, zaś w zwykłej motor napędowy stanowią mięśnie użytkownika. Ta oczywista różnica sprawia, że jazda na hulajnodze elektrycznej jest komfortowa i nie wymaga żadnego wysiłku. W przypadku tradycyjnego rozwiązania nie jest pod tym względem już tak kolorowo. Warto jednak uczciwie zaznaczyć, że hulajnogi elektryczne są droższe właśnie ze względu na bardziej skomplikowaną budowę oraz funkcjonalność, jaką oferują w codziennym użytkowaniu. Miej też na uwadze, że hulajnogę elektryczną trzeba regularnie ładować.

Hulajnoga elektryczna – przepisy prawa o ruchu drogowym

Raz na jakiś czas w mediach prowadzona jest głośna dyskusja związana z przepisami traktującymi o hulajnogach elektrycznych. Do niedawna problem polegał na tym, że polskie prawo nie uznawało elektrycznych hulajnóg, a więc nie obejmowało tych pojazdów żadnymi regulacjami. Taki stan rzeczy powodował duży chaos i uniemożliwiał np. karanie nieodpowiedzialnych kierujących mandatami. Obecnie sytuacja jest jednak opanowana i zasady poruszania się na tego typu pojazdach są już jasne.

Jedna elektryczna hulajnoga na jedną osobę

Zgodnie ze zmianami w prawie na hulajnodze elektrycznej może jechać tylko jedna osoba. Przepisy zabraniają holowania oraz jazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Dokumenty

Jeśli jesteś osobą dorosłą, to nie potrzebujesz żadnego dokumentu, by móc legalnie jeździć na hulajnodze elektrycznej. W przypadku niepełnoletnich zostały wprowadzone pewne limity. Osoby poniżej 18. roku życia muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Dzieci na elektrycznej hulajnodze tylko pod opieką

Dzieci poniżej 10 lat mogą poruszać się na hulajnogach elektrycznych tylko pod opieką osoby dorosłej i wyłącznie w strefie zamieszkania.

Limity prędkości

Zgodnie z prawem hulajnogi elektryczne mogą poruszać się po polskich drogach z maksymalną prędkością 20 km/h. Jeśli więc dysponujesz mocniejszym modelem, musisz dostosować prędkość do przepisów. W innym wypadku narazisz się na mandat.

Gdzie mogę poruszać się e-hulajnogą?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami poruszanie się na hulajnodze elektrycznej jest dozwolone na ścieżkach rowerowych. Co w przypadku, gdy brak jest drogi rowerowej? Możemy się wtedy poruszać drogą, ale tylko w przypadku jeżeli obowiązuje na niej ograniczenie do 30 km/h. Ostatnim wyborem jest jazda chodnikiem - wtedy należy dostosować prędkość jazdy do poruszających się pieszych.

Jakie kary za łamanie przepisów?

Nowelizacja wprowadza nowe kary dla osób nieprzestrzegających przepisów. Jazda po chodniku z prędkością większą niż prędkość pieszych grozi grzywną w wysokości od 50 do 5 000 zł. W przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu użytkownik elektrycznej hulajnogi będzie odpowiadać jak rowerzysta, czyli zgodnie z art. 87 Kodeksu Wykroczeń. W skrajnych wypadkach może dojść do grzywny i aresztu.

Hulajnoga elektryczna w mieście – poznaj zalety

Hulajnogi elektryczne są już dzisiaj powszechnie spotykanym środkiem transportu w mieście. Poniżej znajdziesz najważniejsze zalety tego pojazdu:

 • ekologia – gdy jeździsz na hulajnodze elektrycznej, przyczyniasz się do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Jazda na hulajnodze elektrycznej jest korzystniejsza dla środowiska niż wybór samochodu.

 • oszczędność czasu – przemieszczanie się po mieście bardzo często wiąże się ze staniem w korkach i marnowaniem czasu. W przypadku elektrycznych hulajnóg ten problem całkowicie znika.

 • wygoda – jeżdżąc na hulajnodze elektrycznej, zachowujesz wyprostowaną pozycję i nie nadwyrężasz kręgosłupa, który anatomicznie nie jest stworzony do długotrwałego siedzenia;

 • oszczędność pieniędzy – elektryczna hulajnoga jest tania w użytkowaniu. Jedyny koszt, jaki ponosisz, to prąd potrzebny do naładowania akumulatora.

 • mobilność – niewątpliwą zaletą hulajnóg elektrycznych, w kontekście przemieszczania się po mieście, jest ich waga. Standardowe pojazdy ważą na tyle mało, że w razie wyczerpania akumulatora nie będzie problemu z doprowadzeniem elektrycznej hulajnogi do miejsca ładowania. Bez problemu zabierzesz ją również do komunikacji miejskiej.

Którą hulajnogę elektryczną wybrać?

Określ przeznaczenie hulajnogi elektrycznej

Do wyboru masz kilka rodzajów, które różnią się od siebie rozmiarem kół, wagą, pojemnością baterii oraz dodatkowymi funkcjami. Zanim zdecydujesz się na konkretną hulajnogę elektryczną, zastanów się, czy będziesz jeździć po mieście, czy na nierównych terenach i nieutwardzonych drogach.

Określ budżet

Zastanów się, jakim budżetem dysponujesz. Pamiętaj jednak, że hulajnogę elektryczną kupuje się na co najmniej kilka lat. Może więc warto zainwestować więcej pieniędzy, by móc cieszyć się dobrym sprzętem dopasowanym do indywidualnych potrzeb?

Określ maksymalną prędkość i zasięg

Zgodnie z prawem po mieście można poruszać się na hulajnodze elektrycznej z maksymalną prędkością 20 km/h. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziesz w sklepach modeli, które mogą jechać szybciej. Zastanów się więc, gdzie masz zamiar korzystać z elektrycznej hulajnogi. Jeśli poza miastem, możesz postawić na nieco szybszy egzemplarz.
Jeśli chodzi o zasięg, to im większy, tym dłużej będziesz móc jeździć na elektrycznej hulajnodze bez konieczności ładowania. Szukaj rozwiązań, których akumulatory wytrzymują najdłużej i ciesz się komfortem jazdy bez zamartwiania się o brak energii.

Dodatkowe możliwości hulajnogi elektrycznej

Dodatkowe funkcjonalności znacznie poprawiają komfort jazdy, a także są niezwykle praktyczne. Najpopularniejsze funkcje dodatkowe to: oświetlenie LED, komputer pokładowy, tempomat oraz dodatkowe zabezpieczenia. Zwróć na to uwagę przy wyborze pojazdu.

Określ wagę

Im lżejsza hulajnoga elektryczna, tym lepiej. Pamiętaj, że czasami będziesz musiał wnieść pojazd po schodach, podnieść, by pokonać wysoki krawężnik lub wejść z nim do tramwaju. Zadbaj, by waga hulajnogi elektrycznej nie była zbyt duża.

Zwróć uwagę na solidność wykonania

Tańsze rozwiązania często bywają bardzo ładnie zaprojektowane, ale równie często nie reprezentują najwyższej jakości wykonania. Hulajnoga elektryczna to sprzęt, który pracuje w różnych warunkach pogodowych i jest narażony na wstrząsy oraz upadki. Wybieraj zatem pojazdy, które są solidne i przygotowane do codziennego użytkowania.

Sprawdź wagę maksymalną

Każda hulajnoga elektryczna ma określoną wagę maksymalną użytkownika. Dobierz więc pojazd w taki sposób, byś mógł bezpiecznie na nim jeździć. Zbytnio obciążona hulajnoga elektryczna to prosta droga do usterki.

Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi elektrycznej dla dorosłego?

Zakup hulajnogi elektrycznej powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami konkretnego użytkownika. Podczas wyboru zwróć więc uwagę na takie parametry techniczne jak:

 • Rozmiar kół

  Im większe koła, tym łatwiej będziesz pokonywać wszelkiego rodzaju nierówności, których nie brakuje w miastach oraz na drogach poza nimi;

 • Mechanizm składania

  Dzięki niemu będziesz mógł w łatwy sposób przenieść swoją hulajnogę elektryczną. Mechanizm składania powinien być łatwy i poręczny. W najlepszych modelach wystarczy tylko jeden ruch, by złożyć hulajnogę elektryczną;

 • Amortyzatory

  W hulajnogach elektrycznych typu off-road bardzo często można spotkać się amortyzatorami. Wynika to z faktu, że tego typu pojazdy mają służyć do przemieszczania się po trudnych i nierównych terenach. Amortyzatory, jak sama nazwa wskazuje, amortyzują wstrząsy i pozwalają na komfortową jazdę;

 • Hamulce

  Zazwyczaj w hulajnogach elektrycznych mamy do czynienia z hamulcami elektronicznymi oraz mechanicznymi tarczowymi. W takiej sytuacji pojazd jest wyposażony w znane z rowerów rączki do hamowania. Tego typu rozwiązanie jest o tyle dobre, że masz pełną kontrolę nad redukcją prędkości;

 • Dodatki

  Producenci często wyposażają swoje e-hulajnogi w dodatki typu nóżka lub pasek do noszenia. Nóżka jest szczególnie przydatna, ponieważ pozwala na odstawienie elektrycznej hulajnogi w bezpiecznej pozycji. Co do paska, to z pewnością będzie przydatny, jeśli często przenosisz hulajnogę i potrzebujesz sposobu na wygodne złapanie pojazdu;

 • Możliwość regulacji kierownicy

  Wysokość kierownicy powinna być dopasowana do Twojego wzrostu. W innym wypadku używanie hulajnogi elektrycznej będzie niewygodne i niebezpieczne. Sprawdź, czy model, który masz zamiar wybrać, oferuje regulację wysokości kierownicy;

 • Szerokość podestu

  Im szerszy podest, tym więcej miejsca i stabilniejsza pozycja.

Hulajnoga elektryczna – jaką firmę wybrać?

W tej kwestii wiele zależy od Twoich preferencji oraz oczywiście budżetu, jakim dysponujesz. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się polskie marki Funscooter i Frugal. Doceniane przez użytkowników są również firmy Techlife, KAABO, Ultron, Xiaomi czy Motus. Każda z nich posiada swoje unikalne rozwiązania, które sprawiają, że te elektryczne hulajnogi są wyjątkowe. Jeśli masz taką możliwość, wybierz się przed zakupem do stacjonarnego sklepu (adres znajdziesz na dole strony głównej) i bezpłatnie przetestuj poszczególne modele. Dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję.

Czy dzieci mogą jeździć na hulajnodze elektrycznej?

Jak już pisaliśmy, mogą, ale jeśli mają mniej niż 10 lat tylko pod opieką osoby dorosłej i w miejscu zamieszkania. Młodzież poniżej 18. roku życia do przemieszczania się na hulajnodze elektrycznej po mieście potrzebuje karty rowerowej lub prawa jazdy AM, A1, B1, T. Idealna hulajnoga dla dzieci od 10 do 14 lat powinna:

 • być mała i składana,
 • ważyć maksymalnie 8-10 kg,
 • oferować regulację wysokości kierownicy,
 • posiadać pełne koła 8 lub 10 cali,
 • być wyposażona w hamulce dźwigniowe,
 • mieć dwa tryby prędkości,

Jaka hulajnoga dla dziewczynki, a jaka dla chłopca?

Na rynku znajdziesz wiele rozwiązań kolorystycznych, które przypadną do gustu zarówno chłopcom i dziewczynkom. Dzięki temu będziesz mógł dopasować elektryczną hulajnogę do potrzeb swojej pociechy. Z racji rosnącej popularności tego typu pojazd jest idealnym pomysłem na prezent z okazji urodzin lub pierwszej komunii.

Bezpieczeństwo – czy kask jest obowiązkowy?

Nie ma takiego obowiązku, ale nie zmienia to faktu, że powinieneś/aś zaopatrzyć się w kask, ponieważ znacznie zmniejsza ryzyko groźnego urazu głowy podczas upadku. Jeżdżąc po mieście nietrudno o kolizję, więc warto przygotować się i stosowne ochronić. Jeśli zastanawiasz się, jaki kask na hulajnogę elektryczną będzie najlepszy, to jedynym sensownym rozwiązaniem jest tzw. orzeszek.

Jak ładować hulajnogę elektryczną?

To bardzo proste. W zestawie razem z elektryczną hulajnogą otrzymasz specjalną ładowarkę. Gdy e-hulajnoga przestanie jeździć lub otrzymasz komunikat, że akumulator jest na wyczerpaniu, wystarczy, że podłączysz wtyczkę do specjalnego gniazda w pojeździe, a drugą końcówkę do gniazdka elektrycznego. Po kilku godzinach elektryczna hulajnoga będzie znowu gotowa do jazdy. Warto jednak zatroszczyć się o baterię naszej hulajnogi elektrycznej i nie dopuszczać do całkowitego rozładowania. Zapewni to dłuższą żywotność ogniw i e-hulajnoga dłużej nam posłuży bez potrzeby wymiany akumulatora. Istotna jest również kwestia odpowiedniego przechowywania baterii zimą.

Najlepsze hulajnogi elektryczne – zestawienie najpopularniejszych hulajnóg

Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking hulajnóg elektrycznych z podziałem na ceny. Dzięki temu łatwo dobierzesz pojazd do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Rower elektryczny czy hulajnoga elektryczna?

Rower elektryczny jest wszechstronny i możesz nim wszędzie jeździć. Z kolei elektryczna hulajnoga pomimo wprowadzonych ograniczeń prędkości oraz miejsca jazdy jest bardziej mobilna. Możesz ją złożyć i przenieść tam, gdzie chcesz. Wszystko więc zależy od Twoich potrzeb. Oba rozwiązania mają wiele zalet.

FAQ

1. Czy jazda na hulajnodze do pracy jest dobrym pomysłem?
2. Czy przyjadę do pracy spocony i zmęczony po jeździe na hulajnodze?
3. Jestem dużym mężczyzną – mam 195 cm wzrostu i ważę ponad 100 kg – czy hulajnoga elektryczna jest dla mnie?
4. Jestem drobną kobietą – czy mam wystarczająco dużo siły, by jeździć i nosić hulajnogę elektryczną
5. Mam kupić hulajnogę elektryczną z dużymi czy małymi kółkami?
6. Czy mogę zabrać ze sobą psa, by biegł obok mnie, gdy idę jeździć na e-hulajnodze?
7. Nigdy nie jeździłem na e-hulajnodze. Czy to jest trudne?
8. Czy elektryczna hulajnoga może pomóc w utrzymaniu formy?
9. Czy w mieście hulajnogi elektryczne są tak szybkie jak rowery?
10. Ile prześwitu powinna mieć moja hulajnoga elektryczna?
11. Ile kosztuje dobra hulajnoga elektryczna?
12. Czy hulajnogą elektryczną można jeździć w deszczu?
13. Jak dbać o elektryczną hulajnogę by działała przez wiele lat?
14. Jak wymienić oponę w hulajnodze elektrycznej?
15. Czy hulajnoga elektryczna można jeździć po ulicy?
Przeczytaj także/ Podobne wpisy
Koszyk

The cart is empty.

You can try some popular tags here:

Konto

Konto

Nie masz konta?
Stwórz konto
4
4.8 - Ocena na Opineo!