Filtry

Strzałka w dół Cena
00 - 99
Strzałka w dół Marka
więcej mniej
Strzałka w dół OUTLET
Filtruj

Użytkowanie stojaków rowerowych

Stale przybywa osób, które rezygnują z samochodów i komunikacji miejskiej na rzecz roweru. Dlatego w przestrzeni publicznej niezbędne są stojaki rowerowe. Przydają się zarówno przed domowym warsztatem, jak i przed profesjonalnym serwisem. Jak korzystać z takiego stojaka?

Stojaki na rowery - co warto wiedzieć?

Stojaki rowerowe to specjalne konstrukcje służące do przechowywania rowerów w pionie. Używa się ich w różnych miejscach:

  • na parkingach rowerowych,
  • przed sklepami,
  • przed garażami,
  • szkołą,
  • prywatnymi posesjami,
  • w miejscach publicznych. 

Stojaki rowerowe mogą mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od ich przeznaczenia i liczby rowerów, jakie mają pomieścić. Na rynku można dostać stojak rowerowy pionowy, stojaki pojedyncze oraz wielopoziomowe. 

Stojaki można zamontować na ziemi lub ścianie. Mogą być też wykonane z różnych materiałów: ze stali, z drewna, z aluminium lub tworzyw sztucznych. 

Stojaki rowerowe zapewniają bezpieczne oraz komfortowe miejsce do przechowywania rowerów, które do tanich nie należą. Co więcej, takie stojaki mogą także zachęcać do korzystanie z rowerów jako środka transportu, co wpływa pozytywnie na zdrowie i kondycję fizyczną mieszkańców oraz na ochronę środowiska. 

Jak używać stojaków na rowery?

Poprawne korzystanie ze stojaków rowerowych określają instrukcje producenta oraz ogólne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa. Pierwszym etapem takich instrukcji jest wybór stojaka na rowery. Musi on pasować do typu roweru, który będziemy przechowywać. Następnie umieszczamy rower w stojaku. Należy przyłożyć rower do stojaka i umieścić w taki sposób, aby koło przednie było w stojaku, a ramę roweru można było łatwo zablokować. Musimy też upewnić się, że rower nie przechyla się i jest stabilny. Kolejny etap to blokada roweru, na przykład za pomocą mechanizmu blokującego, który posiada stojak. Z reguły mechanizm ten bloku koło przednie/tylne lub ramę roweru. 

Później trzeba upewnić się, że rower jest ustawiony bezpiecznie i sprawdzamy, czy stoi prosto, nie przemieszcza się ani nie blokuje przejścia czy innych przestrzeni. Jeśli użyliśmy mechanizmu blokującego, to na sam koniec musimy zabrać kluczyk z blokady, aby móc ją później otworzyć i “uwolnić” rower.

Pokaż więcej

Zapisz się do newslettera
i odbierz 50 zł rabatu na zakupy!*
*przy zakupie produktów za minimum 1000 zł.