Filtry

Strzałka w dół Cena
00 - 99
Strzałka w dół Marka
więcej mniej
Filtruj

Dzwonki do rowerów elektrycznych i klaksony

Obowiązkowym wyposażeniem roweru jest dzwonek lub klakson - podobnie jak hamulec, światła przednie czy tylne. Oczywiście, każda z tych części musi być sprawna i właściwie działać. Czym różni się klakson od dzwonka rowerowego? Który z nich wybrać? 

Dzwonek rowerowy – wszystko, co warto wiedzieć

Polskie prawo konkretnie określa, jakie akcesoria musi posiadać nasz rower. Takim akcesorium są światła przednie i tylne, sprawne hamulce oraz dzwonek lub jakikolwiek sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. Brak któregoś z podstawowych i wymaganych przez przepisy prawa drogowego elementów grozi mandatem. Wyposażenie roweru, w tym dzwonki do rowerów elektrycznych, ma on bowiem zapewniać nam bezpieczeństwo na drodze - informuje pozostałych uczestników ruchu o naszej obecności na drodze.

Dzwonki do rowerów elektrycznych oraz tradycyjnych najczęściej mocuje się na kierownicy, chociaż można też na mostku. Najważniejsza jest przy tym możliwość użycia takiego dzwonka bez utraty panowania nad rowerem. Wyróżnia się trzy rodzaje dzwonków:

  • dzwonek z kołatką,
  • dzwonek typu gong,
  • dzwonki elektryczne.

Dzwonek z kołatką działa w taki sposób, iż odciągnięcie rączki powoduje wydobycie się spod czaszy charakterystycznego dźwięku. Dzwonek typu gong posiada młoteczek, który uderza o metalową czaszę, wydając z siebie pojedynczy dźwięk. Niestety, dźwięk ten może być zbyt cichy podczas jazdy w mieście. 

Z kolei dzwonki elektryczne są zbudowane z niewielkiego głośniczka, generującego różne dźwięki. 

Wybierając odpowiedni dzwonek do roweru, musimy zastanowić się i zwrócić uwagę na głośność dzwonka, łatwość użytkowania i wygląd. 


Klaksony na rowery

Alternatywą dla dzwonków rowerowych są klaksony do rowery lub trąbka. Najgłośniejsze modele potrafią wydać z siebie dźwięk o mocy nawet 115 dB, którą wytwarza wbudowany mechanizm działający na sprężone powietrze. Wybierając odpowiedni klakson, musimy zwrócić uwagę na to, aby dźwięk nie był zbyt drażniący lub przeraźliwy.

Zarówno dzwonki do rowerów elektrycznych, jak i klaksony do rowery mają za zadanie ostrzegać innych uczestników ruchu - zazwyczaj pieszych o zbliżającym się rowerzyście. Mają one na względzie bezpieczeństwo nasze i innych, tak jak całe wyposażenie roweru - zarówno to obowiązkowe, jak i dodatkowe: kask, odblask z przodu roweru lub kamizelka odblaskowa. 

Pokaż więcej

Zapisz się do newslettera
i odbierz 50 zł rabatu na zakupy!*
*przy zakupie produktów za minimum 1000 zł.